Poradna slouží pro Vás návštevníky těchto stránek k dotazům, které se dotýkají problematiky chovu skotu. Pokud si přejete soukromé poradenství přímo u Vás v chovech apod., pak mne prosím kontaktujte osobně - informace v sekci kontakty
Komentáře
Přehled komentářů
Hezký den, paní Věro! Situace, která je ve vašem textu popisována se stává stále více běžná u rekonstruovaných stájí a to asi do r. 2000. Modul 4500mm, uzký rozpon, a hlavně maximální snaha investorů "nahňahňat" co nejvíce zvířat na plochu. No jo, ono už to ale neplatí. Dojnice nám ve stádech narostly min. o 100kg, jejich rámec se zvětšil jak do výšky, tak do šířky. Takže do malého prostoru lože (230/112,5cm ) se jen obtížně vejdou.Tak prudký nárůst bohužel nikdo nepředpokládal. Ale jak z toho? Jedině zahájením nové rekonstrukce s úbytkem ustajovacích míst (3boxy do modulu), nebo výstavbou nové komfortní stáje a tu původní využít pro mladší kategorie! Několik investorů již tak uvažuje a dokonce již postavilo stáje s rozměry boxů :250-265cm na 125-128cm. To by mělo nějaký čas vydržet. No a co dělat s původními boxy malorozměrovými? Jediné co lze operativně učinit je zvýšení vymezovací (kohoutkové) zábrany , přes jakási madla na úroveň 115-118cm nad úroveň předních končetin. Tím dojde ke zlepšení a pohodlnějšímu zaléhávání a vstávání krav a to za předpokladu jejich optimálního předozadního nastavení. Optimální zalehnutí je takové, když kráva zalehává 10-20cm zádí nad hnojnou chodbou a oháňku má staženu na podlaze boxového lože! Toto je však jenom malá první a levná pomoc. Komfort je dražší, ale je investičně návratný. Napište mi email a já vám pošlu nákres toho "madlového " řešení. Jinak vám přeji co nejrychlejší vyřešení tohoto problému. Neřešení by stálo stále více peněz, užitkovosti, zdraví ap. Zdraví vás, O.D.
Boxy, úprava
(Prošková V., 12. 5. 2012 17:45)Dobrý den pane docente, obracím se na vás o radu.Máme z r. 1998 přestavěnou K-174 na boxovku.Uplynulo necelých 15let a vidíme, že boxy jsou nízké a úzké. Zaléhávání do 230cm dlouhých boxů je ucházející.Ale je vidět, že to našim krávám vadí při lehání a vstávání. Vidíme, že i nízké boxy tedy zábrany jsou jen 100cm nad úrivní matrae. Takže i boky jsou středem nárazů. Kohoutková boxová zábrana je zdrojem nárazů a otlaků. A teď: babo raď. Nejlepší by byla další rekonstrukce, že ano. Prosím sdělte nazor na tuto situaci. Moc předem děkuji, vaše Věra P.
krmná dávka koz
(vladimír, 26. 4. 2012 21:46)
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu, chováme kozy s produkcí mléka už nějaký rok, stále s pocitem že se učíme... nyní jsme se ocitli v situaci, že máme na cca 1ha pastvy 15 dospělých kozenek. Prosím můžete poradit jak nastavit krmnou dávku, sic je jasné, že pastva nebude stačit (kvůli suchu to letos navíc ani nějak zvlášť neroste).
Předem děkuji a zdravím Vás!
Re: krmná dávka koz
(Stanislav Staněk, 3. 5. 2012 21:15)
Hezký den Vladimíre,
klíčová ve Vašem případě je produkce mléka na kozu a den, kterou zde bohužel nepíšete. Další neznámou je kvalita pastevního porostu (podíl trav a jetelovin v porostu, hnojení, zatížení apod. ), což je rozhodující pro následné nastavení krmné dávky.
Mimo pastevní porost se kozám dává v laktaci přídavek jádra (opět nevím v jakém dni laktace kozy jsou - rozdoj, vrchol laktace?). Pokud je produkce mléka cca 3 kg/ks za den, pak se dává přídavek 0,5 - 0,7 kg jádra (ječmen, oves, případně mix, nebo míchanice - brambory, krouhaná řepa, šrot). U kozy s produkcí 4,5 až 5 kg mléka za den je pak přídavek jádra asi 1 až 1,3 kg/den - rozděleno nejlépe do 3 dávek.
K tomu je dobré, aby kozy měly k dispozici seno (hlavně večer a brzo ráno), nebo slámu a minerální liz. Seno by měly mít kozy celoročně k dispozici. Je to jistota a nutnost v případě, že pastevní porost je nevalné kvality.
Produkci mléka výrazně ovlivňuje, stejně jako u ostatních hospodářských zvířat, voda. Pokud nebude mít koza k dispozici vodu, pak sníží příjem sušiny (na 1 kg sušiny musí koza přijmout cca 4 l vody) a produkce mléka klesá. Pokud máte k dispozici okopaniny, pak je lze také zkrmovat, nejlépe v krouhané formě - podporují produkci mléka.
Zdravím Standa Staněk
Re: krmná dávka koz
(Doležal, 4. 5. 2012 10:06)Vladimítr, požádal jsem svého přítele, ing. Staňka o odpověď. Tuto problematiku zvládá mnohem lépe ! Tímto mu i děkuji za ochotu! O.D.
prosba
(Věra P., 6. 5. 2012 21:30)Pane docente, viděla jsem u kolegyně ze sousedního podniku bezvadný sborník ze semináře v Lomnici n.P. Prosím o sdělení, zda je možné se k němu nějak dostat. Je totiž nabitý informacemi ,které jako zootechnici moc potřebujeme. Sama jsem se semináře nemohla zúčastnit, protože jsem měla smutnou událost v rodině. Ale jinak na vaše semináře s nadšením se svými kolegy pravidelně chodíme. Prosím o zprávičku. Děláte moc užitečnou práci. Moc vás zdraví Věra.
Re: prosba
(Doležal, 7. 5. 2012 22:03)Paní Věro, sehnal jsem si vaši emailovou adresu z minulého roku, když jsem vám posílal Balíček. Takže snad jsem se strefil a posílám vám sborník s barevnými obrázky přews Úschovnu. Dejte vědět, že to došlo v pořádku!Ale pro jistotu měji pošlete ještě jednou. Třeba jste jiná Věra! Zdravím vás! O.D.
Tympanie telat
(Pulkrtová, 20. 4. 2012 11:56)
Dobrý den,děkuji za odpověď.
Minule jsem se bohužel nevyjádřila přesně. Když přijímají alespoň 1,75 kg startéru, začínají se odstavovat. Dávka mléka se snižuje ze 2x2,5 l na 2x1,5l a po 7-10 dnech na 1x1,5 l. Po dalším týdnu se zcela odstavují a jdou do společného kotce. Během omezování mléka spotřeba startéru (smíchaného od 1 měsíce stáří s mačkaným ječmenem v poměru 1:1) hodně vzrůstá (doplňuje se 3x denně, tj. při každém napájení mlékem nebo vodou) a problém s tympanií je u těch nejžravějších telat. Měla jsem teorii, že tele, které je přemístěno z individuálního ustájení do skupinového, vlivem stresu nežere a 3. den dostane hlad, přežere se a nadme se. Tak jsme je nechali i po odstavu v budkách a bylo to snad ještě horší (ze 12 se nafoukla 3). Omezování startéru v době ódstavu se mi nelíbí, ale zatím to vidím jako jediné spolehlivé řešení. Seno nedostávají, po odstavu mají kromě startéru k dispozici TMR pro nejprodukčnější skupinu dojnic.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Re: Tympanie telat
(Doležal, 23. 4. 2012 12:55)Milá paní Pulkrtová, jak se říká babo raď! Chělo by vidět složení starteru. Moc se mně nelíbí mačkaný ječmen. Proč se nevolí celé zrno? Jaká je úroveň vlákniny ve starteru? Ta nejžravější telata by si zasluhovala již "ždibec" dobrého sena.Po cca 60.dnu věku by seno mělo být adlibitně k dispozici. S TMR pár dní posečkejte!Znovu opakuji :Chtělo by to vidět! V detailech je skryt ďábel. Držím vám palce!O.D.
zastřešení bud
(J.N., 21. 4. 2012 21:38)Hezký večer pane docente! Předně, děkuji vám za Klatovskou přednášku! Jako vždy, super, bhňostroj poznatků, nápadů upozornění , úsměvných příhovorů. Vaše pověst byla jednoznačně potvrzena. Navíc se dovedete při přednášení usmívat. Jednoduše, byla to nejlepší přednáška za poslední rok! Tak tedy- díky! A teď dotaz. Hodláme dát telata v boudách pod přístřešek.Co vy na to? Budu vám vděčná za argumenty pro i proti. Moc děkuji, Jana N.
pastvina či né.
(Jiří, 17. 4. 2012 19:57)
Dobrý podvečer pane docente ,
začal jsem chovat 6 býčků , v rozmezí 1-3 měsíce , momentálně je mám ustájené ve chlévě po určitou dobu , potom jsem měl v plánu býčky vypustit na pastvinu s el. ohradníkem , protože se o chov opravdu hodně zajimám , ptám se i na názory jiných chovatelů , kteří mě ovšem od pastviny odrazují, že mi býčci utečou, proto jsem chtěl slyšet i váš názor , jestli je tedy chov venku býčku vhodný asi do toho roka a třičtvrtě než bych je prodal (danné hmotnosti).Všichni mi radí býky nechat na řetězu ve chlévě ať přibírají , zajimal by mě tedy i váš názor a předem vám za něj děkuji.Jirka
Re: pastvina či né.
(Doležal, 18. 4. 2012 14:51)
Milý Jiří, pastevní výkrm býků je metoda dosti běžná a provozovaná na célémm světě. Ale není to jenom o ohrazení pastviny.Býčci el.ohradník respektují, pokud je pastevní porost úživný, pokud mají k dispozici napájecí vodu. Pokud chcete i trochu intenzity, aby věk poráženývh býčků byl co nejkratší, tak se bez jadrného krmiva neobejdete. V době letních přísušků a veder, je největší riziko úniku zvířat mimo pastvinu za jiným porostem, vodou či stínem. Takže, není to bez práce, protože i spasený pastevní porost je nutné udržovat vysekáváním plevelných bylin, rozhrnováním výkalů, ale i event. přihnojováním. Prosím o to, aby býci po ukončení pastevního období nebyli uvazováni!!! To je na ně strašný podras. Víte, o této kategorii lze diskutovat dlouhé hodiny. Lze se dopustit chyb, které to všechno můžou pošramotit.Ale na druhou stranu, lze docílit dobrých výsledků, a to za předpokladu, že chovatel pochohopí, že nic není zadarmo a bez práce. Všichni chovatelé, kteří se domnívali, že vyženou býčky na pastvinu a na podzim je zaženou do stáje, tak ztroskotali. Závěr:Jde to!!
Zdraví vás O.D.
Tympanie u telat
(Pulkrtová, 16. 4. 2012 5:21)
Dobrý den,
prosím o radu. V době odstavu telat se objevují cca 3. den po odstavu jednoduché tympanie. Telata odstavujeme ve věku asi 2,5 - 3 měsíců, když přijímají alespoň 1,75 kg startéru. Před odstavem dostávají 3 dny mléko 1x denně. K tympaniím dochází jak ve společných kotcích, tak i ve VIB. Voda k napájení není znečeštěna mlékem.
Předem děkuji za odpověď
Re: Tympanie u telat
(Doležal, 17. 4. 2012 18:13)SA podobnou situací jsem se setkal před týdnem na Plzeňsku.Vyřešilo se to tím, že se dávka mléčného nápoje rozdělila na 2×1,25litru. U vás je velice nízký příjem starteru. Patrně proto, že mléčného nápoje zkrmujeteokolo 50. dne asi více než 5lt za den?!Seno zkrmujete už od 57.dne? Na daném podniku se to zlepšilo tím, že se zkrmovalo mléko do 2,0-2,5litru na napojení. Navíc přes sací struky. Seno začali zkrmovat od 60.dne. Víte, ve věku 70dní je min. spotřeba starteru >2,5kg. Menší množství je špatně! Nezapomínáte na přídavek celého zrna do starteru(kukuřice, ječmen, bezpluchý oves)? Bez něho se papilózní bachor nevyvine! Kdyžtak ještě napište bližší údaje. Něco najdeme!
a taky přání
(Sittová, 10. 4. 2012 22:16)Tak jsem počítala a vypočítala číslo, kterému nelze věřit. Nejen, že na to číslo nevypadáte (-10let) ale podle toho jak vám to myslí tak to je -mínus30let! A to nepodkuřuji! Myslím, že si vzpomenete na partu ze školení na rybníku v Pěně! Ale to je už v době kamenné! Vše nejlepší! O.S.
Re: a taky přání
(Doležal, 17. 4. 2012 17:54)Paní inženýrko, moc mě lichotíte, ale dobře se to čte. Díky za přání! A na Pěnu vzpomínám! To byly doby!O.D.
Přání
(Pavelka, 10. 4. 2012 20:10)Oldřichu, připúojuji se k předchozímu přání. Prosíme všichni, kterým si pomohl! Vydrž! Ota P.
Re: Přání
(Doležal, 17. 4. 2012 17:51)Milý Oto, moc a moc za vaše přání děkuji A pokud dá ten nahoře, tak i vydržím! Zdraví vás O.D.
Blahopřání
(Štěpán Lucký, 10. 4. 2012 14:23)Pane docente, přejeme vám se svými kolegy a kolegyněmi všechno nejlepší a STÁLE NADPRŮMĚRNÉHO životního elánu k vašim dnešním narozeninám. Asi se divíte, kde jsem sehnal datum. Jednoduše, z mého diáře. Před 4roky jste na Techagru obdržel v den svých narozenin to nejcennější zootechnické ocenění: Taufrovu medaili. A ta se nedává jen tak někomu jako v Plzni. Proto, ještě jednou, mnoga leta! A s nimi, ještě mnoho praktických rad pro nás, ve stájích. Děkujeme vám za vaši činnost! Štěpán L
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100
ad Boxy, úprava
(Doležal, 12. 5. 2012 20:45)