V současnosti jsem po 47 letech výzkumné činnosti ve VÚŽV Uhříněves s velkým potěšením vykonávám činnost chovatelského konzultanta - specialisty na technologii ustájení, resp. chovu. Jsem praktik s výzkumnickou minulostí, která mne dosti významně poznamenala smyslem pro logické myšlení a kreativitu. Jsou mně velice dobře známé pojmy: welfare, chovný komfort, provozní slepota, odhalování reserv v chovech skotu, zásady správné chovatelské praxe apod. Nabízím a právě nyní často vykonávám přednáškovou a poradenskou činnost, posuzují projektové návrhy, konzultuji problematiku chovu skotu, a to zvláště v problematice tvorby optimálního chovného prostředí, úspor produkčních nákladů, eliminaci ztrát atd. Snažím se vyhovět redakcím odborných periodik a proto často publikuji v seriózních titulech, jako je Náš Chov, Farmář,Agromagazin ap. Osm článků, které vyšly v loňském roce v Zemědělském týdeníku bylo publikováno bez mého vědomí, tj. s hrubým porušením autorských práv a novinářské etiky. Proto zdůrazňuji obecnou vlastnost: serióznost.To představiteli tohoto periodika bohužel chybí.
-
optimalizace chovného prostředí,
-
inovace stájí (posouzení projektů a komplexní poradenství při přípravě rekonstrukcí, a stavebních úprav). Dovedu poradit a říci své názory při výstavbě nových produkčních a reprodukčních stájí pro skot (s ohledem na poslední poznatky z vědy i praxe),
-
problematika ustájení telat, jalovic, prvotelek, dojnic, býků i vykrmovaného skotu,
-
aplikace vhodných technologických prvků a zařízení (snážím se odlišít „módní" a moderní),
-
komfortní parametry ustájení skotu,
-
problematika napájení, eliminace tepelného stresu, efektů osvětlení stájí, přihrnování krmiva, apod.,
-
komplexní problematika správného managementu v chovu dojeného skotu (dojení – klasické vers. robotizované, techniky dojení a jejich efekty, řízení porodů, postupů při odchovu telat a jalovic, chovu prvotelek a dojnic apod.),
-
eliminace ekonomických ztrát – vytváření konceptu kontrolních dnů na farmách, kterých se osobně velmi rád zúčastňuji a které mají za cíl odhalit reservy ve zdraví, produkci a reprodukci skotu, faremním managementu apod.
-
zásady správné chovatelské praxe, včetně Cross Compliance a dodržování zásad welfare v chovu skotu, včetně legislativy aj.
V průběhu svých 47 let trvající vědecko-výzkumné práce, jsem vydal několik desítek vědeckých prací, několik stovek odborných prací a příspěvků v tuzemských, ale i zahraničních odborných časopisech (Náš Chov, Agromagazín, Zemědělec,Landbau, apod.), řadu knižních publikací, metodických příruček, Metodických listů apod. S chovatelskou praxí jsem trvale velmi úzce spojen a považuji si to za čest! Z praxe by se měl totiž učit každý výzkumník, protože především tam je zdroj pro tvorbu otázek k řešení. Kvalitní výzkum musí být vždycky spojen s relevantními otázkami. A umět se ptát- je umění!
V roce 2008 mě bylo uděleno Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou v Brně prestižní zootechnické ocenění – Tauferova medaile. Této, si z té plejády získaných ocenění, vážím nejvíce. Ale nejvíce si vážím přátelství svých bývalých kolegů a přátel z chovatelské, projektové i pedagogické praxe, kteří nemají klapky na očích!